Atrakcje w okolicy
Ostróda (6 km)
Duży ośrodek turystyki wodnej. Miasto otoczone jest z każdej strony jeziorami: J. Drwęckie, Szeląg Wielki, Szeląg Mały (strzeżone kąpielisko), Morliny, Jakuba, Kajkowo (strzeżone kąpielisko), Pauzeńskie oraz rzeką Drwęcą. Nad J. Drwęckim są: bular z molo, liczne przystanie żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu pływającego. Na jeziorze drugi w Polsce wyciąg nart wodnych.
Tuz obok jest odrestaurowany zamek krzyżacki (1807 r. - pobyt Napoleona),
Kanał Ostródzko - Elbląski
Unikalne w świecie dzieło techniki. Kanał liczy 130 km, ale tylko przez 83 km statki zanurzone są w wodach kanału. Część drogi statki "płyną" po łąkach za sprawą pochylni.Ten XIX wieczny cud techniki to aż pięć pochylni służących pokonaniu niemal 100-metrowej różnicy poziomów wód między jeszcze mazurskim Jeziorem Pniewo, a Żuławskim - Drużno,
Olsztynek (24 km)
W okolicach miasta zlokalizowano Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen a w nim obiekty budownictwa wiejskiego z Warmii, Mazur, Powiśla i Litwy. Wnętrza wyposażono w sprzęt oraz dzieła sztuki ludowej.
Tabórz (15 km)
Rezerwat sosny taborskiej. Sosna taborska, której przekroje wystawiono pod nazwą "bois de Tabre" na światowej wystawie w Paryżu (1900 r.), była reklamowana jako najlepszy surowiec sosnowy świata ze względu na drobnosłoistość i gonność strzały.
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich (ok. 20 km)
Dla ochrony naturalnego środowiska, na obszarze, przez który przebiega najwyższy mazurski łańcuch wzgórz morenowych zwany Garbem Lubawskim ustanowiono "Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich". Znajduje się tu najwyższe na Mazurach wzniesienie - Góra Dylewska (312 m.n.p.m) z czynnym wyciągiem narciarskim.
Grunwald (24 km)
Miejsce jednej z największych bitew średniowiecza i klęski Krzyżaków w dniu 15 lipca 1410 roku. Co roku na obchody rocznicowe i inscenizację bitwy przyjeżdżają tysiące turystów. W roku 2010 obchodzona była 600 rocznica Bitwy pod Grunwaldem.
Gietrzwałd (18 km)
Miejsce jedynych w Polsce zatwierdzonych przez Kościół objawień Matki Boskiej (1877 r.). Jest tu kościół z XV wieku, przebudowany w XIX wieku, a w nim koronowany obraz Matki Boskiej uznany za Sanktuarium Maryjne. Turyści mogą na pamiątkę zaczerpnąć wody ze źródełka. Tu gości zaprasza także stylizowana karczma.
Stadnina Koni w Kątnie (5 km)
Tu, podobnie jak w wielu innych w sąsiedztwie Idzbarku miejscach można skorzystać z nauki jazdy konnej. Nad Szelągiem Wielkim nowe kąpielisko gminne.